1 czerwca, w dzień dziecka  w naszej szkole odbył się Dzień profilaktyki połączony z Dniem papieskim. Cały program składał się z czterech części i trwał około 3-4 godziny.

Pierwszą częścią było przedstawienie profesjonalnych aktorów, p. Bogdana oraz pani Kai z teatru Małgo. Zaprezentowali oni trzy scenki, w których dotykany był problem dzieci w dzisiejszych czasach. Poczynając od rygorystycznych rodziców, pijaństwa w domu, a kończąc na gnębieniu w szkole. Na zakończenie, odbył się konkurs o tematyce religijnej i wiedzy o Janie Pawle II.

Następnie, po 10-minutowej przerwie odbył się program o naszym patronie. Przypomniano prezentacje z przemówieniami Jana Pawła II z treściami o charakterze profilaktycznym, połączone z deklamacją klasyków romantycznych (Mickiewicz, Norwid). Program profilaktyczny uczniów rozpoczął się przemówieniem Kamila Zakrzewskiego z klasy 6a – które zdobyło pierwsze miejsce w konkursie skierowanym do uczniów klas szóstych na przemówienie o tematyce profilaktycznej.

Od razu potem, klasy 2 gimnazjum wyszły ze spektaklem, który według mnie bardzo pobudził atmosferę na sali oraz wzbudził wiele refleksji i emocji. Przedstawienie pt. „Maski” opowiadało o dziewczynie, Inie, która nie była taka sama jak inni i nie nosiła masek. Cały spektakl zmagała się z kuszeniem ze strony innych, ukrytych za maską, aby też w swoim życiu założyła maskę i za nią chowała najważniejszą cechę życia – miłość. Ina skutecznie broniła się przed oferowanymi różnymi maskami, ostatecznie wpłynęła na to, by wszyscy młodzi aktorzy te maski pozrzucali, by być autentyczni i prawdziwi.

Na samym końcu odbyła się debata oksfordzka, w której brali udział uczniowie klasy 3B oraz 3A. Tematem był: Alkohol – bardziej szkodzi czy pomaga? Po burzliwej rozmowie i wymianie argumentów, ostatecznie wygrała klasa 3A, która broniła tezy, że alkohol bardziej szkodzi” ~Robert Olczyk

Więcej zdjęć można obejrzeć w Galerii

Bardzo dziękuję uczniom Zespołu Szkół w Kochanowicach za zaangażowanie i udział w II Dniu profilaktyki: za prace plastyczne, wykonane przez uczniów klas 4 i 5 na konkurs na plakat i na transparent o tematyce profilaktycznej, za przemówienia napisane przez uczniów klas 6, za program o Janie Pawle II z fragmentami Jego przemówień, uczniom klas II gimnazjum za wielką wrażliwość i aktorskie zacięcie w prezentacji trudnej sztuki teatralnej i przedstawicielom klas III gimnazjum za podjęcie się wymagającej sztuki debatowania na siłę argumentów, a nie na argumenty siły.

W imieniu wszystkich uczniów, którzy tak wiele skorzystali z tego przedsięwzięcia i pobudzili swoją kreatywność i postawy profilaktyczne, serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za włączanie tych działań do gminnego programu profilaktycznego i sfinansowanie nagród oraz spektaklu „Wyjście awaryjne”.

Pedagog Piotr Chmiel