W dniu 26 września 2017 roku miała miejsce w naszej szkole próbna ewakuacja pożarowa. Akcję obserwowali funkcjonariusze PSP w Lublińcu. Zdaniem strażaków przebiegła ona sprawnie, bez zbędnej paniki i w zgodzie z obowiązującymi przepisami pożarowymi. Po zakończeniu ewakuacji dla uczniów i nauczycieli została przeprowadzona pogadanka na temat zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Przypominamy o regułach i zachowaniach obowiązujących po ogłoszeniu alarmu pożarowego.

Ewakuację prowadzi się poprzez wyjście z danego pomieszczenia wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi, zgodnie z oznakowaniem kierunków ucieczki. Po zarządzeniu ewakuacji nauczyciele i pozostały personel szkoły ma za zadanie: otworzyć drzwi na drogach komunikacji ogólnej, wyłączyć lub zabezpieczyć urządzenia i materiały, które stwarzają zagrożenie, kierować ewakuacją. Nauczyciele pod, których opieką przebywają uczniowie mają za zadanie zająć się bezpieczeństwem swojej grupy. Zobowiązani są do zdyscyplinowania dzieci, z którymi prowadzą zajęcia w chwili ogłoszenia alarmu oraz sprawdzania obecności uczniów na początku lekcji. Opuszczając sale lekcyjne nie zabiera się ze sobą rzeczy, pozostawia się okna oraz drzwi do pomieszczeń zamknięte (nie na klucz). Opiekun grupy zabiera ze sobą dziennik lekcyjny. Po opuszczeniu obiektu nauczyciel udaje się z grupą uczniów w wyznaczone miejsce w pobliżu boiska szkolnego, ustawia w dwuszeregu i sprawdza obecność. Tak ustawiona grupa pozostaje na miejscu razem z nauczycielem. W czasie ewakuacji należy stosować się do następujących zasad:  nie przeciskać się w przeciwległym kierunku do ruchu ludzi, w pierwszej kolejności ewakuować osoby z tych pomieszczeń, w których występuje realne zagrożenie dla życia i zdrowia oraz gdzie znajdują się osoby niepełnosprawne. Powinno się zachować spokój i opanowanie oraz nie dopuszczać do powracania pracowników i uczniów w poprzednie miejsca. W przypadku zaginięcia osoby natychmiast zgłosić ten fakt, udzielić w razie potrzeby pierwszej pomocy przedmedycznej i lekarskiej, podporządkować się kierującemu akcją ratowniczą.

Ewakuacja była jednym z zadań programu „Bezpieczna+”, którego szkolnymi koordynatorami są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.