W dniu 8 grudnia 2017 roku najstarsi uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych na temat odpowiedzialności karnej nieletnich.  Zajęcia dla uczniów przeprowadziła  mł. asp. pani  Monika Wacławek z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Lublińcu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za nieletnią uznaje się osobę, która ukończyła 13, a nie ma ukończonych 18 lat. O osobach poniżej 13 roku życia mówi się, że są dziećmi i nie podlegają odpowiedzialności za popełnione czyny karalne: przestępstwa i wykroczenia. Odpowiedzialność za czyny dzieci spoczywa na ich rodzicach lub opiekunach prawnych.

W przypadku, gdy czynu zabronionego dopuszcza się osoba nieletnia, czyli przed ukończeniem 13 roku życia, sąd traktuje to jako przejaw jej demoralizacji i może zastosować środki z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Przez demoralizację rozumie się to wszystko, co negatywnie wpływa na młodzież. Do tak zwanych złych czynów zalicza się: brawura, nieżyczliwy stosunek do człowieka,  uchylanie się od obowiązku szkolnego (wagary), palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków czy innych środków powodujących stan odurzenia, ucieczki z domu, włóczęgostwo, a także udział w grupach przestępczych.

Wobec nieletniego sąd rodzinny może:

  • udzielić upomnienia
  • zobowiązać do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w uzależniającego
  • zastosować nadzór kuratora
  • skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym
  • orzec umieszczenie w rodzinie zastępczej lub w młodzieżowym ośrodku wychowawczym
  • orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym
  • zastosować inne środki zastrzeżone w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym

W postępowaniu z nieletnim bierze się pod uwagę jego osobowość, wiek, stan zdrowia, stopień rozwoju psychicznego i fizycznego, cechy charakteru oraz przyczyny i stopień demoralizacji.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach programu Bezpieczna+, którego szkolnymi koordynatorami są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031