W dniu 16 listopada 2017 roku nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnych już warsztatach ekologicznych dotyczących zanieczyszczeń powietrza w województwie śląskim. Zajęcia zostały przeprowadzone przez panią Annę Krawczyk, edukator ZPKWŚ w Kalinie.

Dopuszczalne normy zanieczyszczeń  są  przekraczane w bardzo wielu miastach województwa śląskiego. Jest to duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców. Często oznacza to, że osoby starsze, chore, kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny wychodzić z domu.

Niska emisja jest zjawiskiem bardzo szkodliwym, polegającym na wprowadzeniu do atmosfery zanieczyszczeń, które gromadzą się wokół miejsca powstawania, tworząc tym samym lokalne niebezpieczeństwo. Emisja na niskiej wysokości przyczynia się do pojawienia się w powietrzu wielu szkodliwych substancji takich jak PM10 i PM2,5. Jest to zlepek metali ciężkich i substancji toksycznych, które docierają do naszych górnych dróg oddechowych i płuc. Często powodują kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę. Przyczyniają się także do zaostrzeń objawów chorób alergicznych, astmy czy alergicznego zapalenia spojówek. Dłuższe narażenie na wysokie stężenie pyłu może powodować choroby serca oraz  przyczynić się do zachorowań na schorzenia nowotworowe. Niska emisja spowodowana jest ogrzewaniem domów w nieprawidłowy sposób. Bardzo często używane przez ludzi piece nie spełniają standardów emisyjnych. Zdarzają się również sytuacje, że spala się śmieci, tworzywa sztuczne, a nawet pieluchy jednorazowego użytku.

Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3, poziom informowania zaczyna się przy 200 µg/m3, natomiast z poziomem alarmowym mamy do czynienia przy 300 µg/m3

 

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach programu Bezpieczna plus, którego szkolnymi koordynatorami są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031