W ramach współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych „Lasy nad Górną Liswartą” uczniowie klasy III b gimnazjum w dniu 22 września 2017 roku wzięli udział w warsztatach ekologicznych dotyczących wpływu smogu na zdrowie i życie ludzi. Temat smogu jest bardzo aktualnym zagadnieniem dla nas wszystkich, gdyż dotyczy bezpośrednio naszego zdrowia i samopoczucia. Kwestia zanieczyszczeń w powietrzu nabiera szczególnego znaczenia teraz, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, który w naszych szerokościach geograficznych trwa przez długie miesiące. W kilku zdaniach przypomnijmy czym smog jest i jak go zwalczać. Jest to unosząca się „chmura” zanieczyszczonego powietrza atmosferycznego. Powstaje z pyłów i gazów z zakładów przemysłowych, ogromną rolę odgrywa też tzw. „niska emisja”, czyli zanieczyszczenia z domowych kominów i samochodów. Niebezpieczne dla ludzi związki chemiczne powstają głównie w czasie spalania paliw stałych oraz resztek roślinnych i odpadów przy niedoborze tlenu. Niektóre miasta proponują mieszkańcom darmową wymianę pieców węglowych na gazowe, elektryczne lub olejowe. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez instytut ARC Rynek i Opinia, niektórzy Polacy wciąż uznają spalanie śmieci za zachowanie ekonomiczne i ekologiczne. Naszym zadaniem jest wpłynąć na świadomość młodych Polaków i uzmysłowić im zagrożenia wynikające z palenia tzw. mułu i fotokoncentratów. Przypominamy, że palenie śmieciami jest wykroczeniem, gdyż w Polsce obowiązują przepisy prawne, które tego zakazują.

Szkolnymi koordynatorami programu są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031