Jednym z wielu warunków uczestnictwa w programie Bezpieczna+ jest włączenie do wspólnych działań młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Integracji służył wyjazd do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie. Wzięli w nim udział uczestnicy kilku edycji innowacji pedagogicznej z pierwszej pomocy przedmedycznej, którzy przeprowadzili pokaz i szkolenie z resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz z opatrywania ran.

  

W ramach placówki działają: gimnazjum dla uczniów niewidomych i słabowidzących, technikum masażu i fizykoterapii, technikum administracyjne oraz szkoła zawodowa. Kształceniu towarzyszy kompleksowa rewalidacja w postaci zajęć z orientacji przestrzennej, pisma Braille’a, usprawnienia fizycznego i usprawnienia widzenia oraz rewalidacja społeczna. Nasi uczniowie i my, opiekunowie, zobaczyliśmy jak radzą sobie w codziennym życiu osoby niewidome lub słabowidzące. Wykonywane przez nich czynności wydają się nam niewyobrażalnie trudne. Nasi nowi przyjaciele są niezwykle wrażliwi i empatyczni, cierpliwi i otwarci w kontaktach z innymi ludźmi. Z wytrwałością dążą do obranego celu. Szybko i chętnie uczą się nowych rzeczy i z ogromnym poświęceniem i troską chcą przekazywać drugim swoje umiejętności.

Nie czują się wśród społeczeństwa jak „inni”, to my ich tak traktujemy. Przeszkodami dla integracji są bariery istniejące w świadomości sprawnych członków społeczeństwa. Wynikają one z lęku przed odmiennością, z niewiedzy i braku zrozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych, negatywnych wyobrażeń o niepełnosprawności, które powodują bierność, a nawet wrogość wobec niepełnosprawnych.

Wychowankowie ośrodka przyjęli nas bardzo serdecznie. Pokazali jak można wspólnie spędzać czas: wspinać na ściance, grać w piłkę, pisać do siebie, uczyć się matematyki i języka polskiego. Pokazali nam, że można wszystko zrobić razem, nawet wtedy kiedy do celu prowadzi długa i kręta droga.

Żyjemy w czasach, w których ceni się zaradność, samodzielność i osiąganie sukcesów. Jesteśmy zaabsorbowani własną osobą i nie interesujemy się innymi ludźmi. Taka postawa stawia większość osób niepełnosprawnych na pozycji przegranej i jest w konflikcie z integracją. Powinniśmy się nauczyć żyć w pełnej symbiozie z osobami niepełnosprawnymi, respektując ich prawa i przywileje.

Szkolnymi koordynatorami programu  Bezpieczna+ są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031