Udział w rządowym programie  Bezpieczna plus umożliwił naszej szkole zakup klatki meteorologicznej wyposażonej w profesjonalną stację meteorologiczną online oraz zestaw przyrządów pomiarowych stacjonarnych i przenośnych. Jest to bardzo cenna i kosztowna pomoc dydaktyczna, która będzie wykorzystywana na lekcjach przyrody, geografii oraz informatyki. Warunkiem udzielenia wsparcia ze środków budżetu państwa było zapewnienie przez organ prowadzący własnego wkładu finansowego w wysokości 20% kosztów realizacji zadania.

Automatyczna stacja meteorologiczna z usługą internetową e4weather Lite+ pozwala na prezentację własnych danych meteorologicznych w trybie on-line po podłączeniu stacji do internetu. Zestaw e4weather Lite+ oparty jest na urządzeniach o podwyższonej klasie jakości wykonywanych pomiarów i trwałości czujników. Zakres wykonywanych pomiarów obejmuje wszystkie podstawowe elementy opisujące stan pogody, czyli temperaturę i wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, opad atmosferyczny, prędkość i kierunek wiatru. Stacja ta posiada zintegrowany, kompaktowy system czujników, umożliwiający szybkie zorientowanie się w warunkach pogodowych.

Wyposażenie klatki meteorologicznej  Stevensona stanowi ponadto:

Deszczomierz Hellmanna jest manualnym przyrządem służącym do pomiarów opadów atmosferycznych. Zebraną w naczyniu wodę opadową zlewa się do menzurki wyskalowanej odpowiednio do powierzchni recepcyjnej i mierzy się jej objętość.
Psychrometr Augusta to instrument meteorologiczny służący do pomiaru wilgotności powietrza. Zasada jego działania polega na określeniu różnicy wskazań termometru suchego i termometru mokrego. Na podstawie różnicy wskazań termometrów można określić stopień parowania.
Termometry ekstremalne służą do pomiaru temperatury minimalnej i maksymalnej, czyli najniższej i najwyższej temperatury powietrza w danym przedziale czasowym.
Barometr mechaniczny  to przyrząd do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Ciśnieniem atmosferycznym określa się stosunek wartości siły, z jaką słup powietrza atmosferycznego naciska na powierzchnię Ziemi.
Wiatromierz elektroniczny służy do pomiaru prędkości i kierunku wiatru. Wiatr to poziomy ruch powietrza względem powierzchni Ziemi. Wywołany jest przez różnicę ciśnień oraz różnice w ukształtowaniu powierzchni.
Klatka meteorologiczna jest obiektem służącym do zabezpieczania przyrządów pomiarowych przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych. Wykonana jest z drewna sosnowego pomalowanego na biały kolor, po to, aby promienie słoneczne odbijały się i nie nagrzewały instrumentów pomiarowych. Nazwa została nadana przez uczniów, którzy myśleli, że biała budka będzie pełnić funkcję gołębnika

 

Szkolnymi koordynatorami programu Bezpieczna plus są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.

 

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031