W dniu 21 września 2017 roku nauczyciele Zespołu Szkół w Kochanowicach uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa przeciwpożarowego w szkole „Kręci mnie-bezpieczeństwo”. Wiedzę dotyczącą prewencji pożarowej z zakresu technologicznego i społecznego przekazał nam bryg. Janusz Bula – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu. „Kręci mnie-bezpieczeństwo”, to kampania MSWiA dotycząca szeroko pojętego bezpieczeństwa w tym przeciwpożarowego. Pan brygadier przybliżył nauczycielom zagadnienie zagrożenia pożarowego w domu: jak się przed nim zabezpieczać; jak działają gaśnice i czujki dymu i do czego służą, oraz jak bezpiecznie ewakuować się z miejsca pożaru.

Ochrona przeciwpożarowa jest ogółem przedsięwzięć, czynności i zabiegów profilaktycznych mających na celu ochronę mienia, życia i zdrowia przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem. Realizowana jest poprzez zapobieganie powstawania i rozprzestrzeniania się ognia, zapewnienie środków do jego zwalczania oraz zaplanowanie konkretnych instrukcji działania, gdy już do niego dojdzie.

W takim wypadku należy zapewnić dobry dojazd do obiektu dla służb ratowniczych, umożliwić im łatwy dostęp do ujęć wody dla potrzeb gaśniczych oraz należycie zaprojektować drogi ewakuacyjne, czyli odpowiednią ilość ciągów i wyjść ewakuacyjnych o wystarczającej przepustowości. Można też zainstalować systemy sygnalizacji pożarowej tzw. czujki pożarowe oraz system ostrzegawczy – automatyczne urządzenie informujące o wystąpieniu niebezpieczeństwa w budynku. Wiedzę ze szkolenia zamierzamy przekazać naszym uczniom, gdyż pamiętamy o tym, że „dzieci nie boją się działać”, a „nauczyciel i strażak jest autorytetem”.

Szkolnymi koordynatorami programu są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031