Uczniowie klas trzecich gimnazjum w dniu 12 października 2017 roku wzięli udział w szkoleniu dotyczącym pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs udzielania pomocy w nagłych sytuacjach życiowych został przeprowadzony przez strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

Pierwszą pomoc definiuje Ustawa z dnia 08.09.2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która mówi, że jest to „zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia”. Interpretując zapis ustawy, osobą udzielającą pierwszej pomocy może być każdy, stąd ważne, aby już od najmłodszych lat prowadzić edukację w tym zakresie.

W Europie procedury postępowania w stanach zagrożenia życia tworzy Europejska Rada Resuscytacji. Wiedza z tego zakresu podlega ciągłym zmianom w oparciu o coraz nowsze badania naukowe. Wynika z nich, że bardzo ważne jest uzyskanie gruntownych podstaw dotyczących udzielania pierwszej pomocy, już podczas nauki w szkole. Warunkuje to efektywne samokształcenie w okresie późniejszym.

Głównymi założeniami szkolenia było:

  • przygotowanie młodzieży do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożenia
  • nabycie umiejętności wzywania pogotowia ratunkowego i informowania innych służb ratowniczych
  • przygotowanie do wykonania prostych czynności ratowniczych (resuscytacja krążeniowo-oddechowa, pozycja boczna ustalona/pozycja bezpieczna)
  • postępowanie w przypadku: utraty przytomności, omdlenia, zadławienia, oparzenia, odmrożenia, złamania, skręcenia, zwichnięcia, wystąpienia ran i krwotoków

We współczesnym świecie szybko wzrasta liczba nagłych zdarzeń i nieprzewidzianych wypadków. Zdrowie i życie poszkodowanych zależy w dużym stopniu od reakcji osób postronnych i świadków, od szybkości ich reagowania i umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Młodzi ludzie już od wczesnych lat swego życia uczestniczą w ruchu drogowym i muszą zdawać sobie sprawę z grożących niebezpieczeństw i skutków nieszczęśliwych wypadków. W związku z tym, należy podjąć pracę dydaktyczno-wychowawczą mającą na celu popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o zachowaniu się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach programu „Bezpieczna+”, którego koordynatorami są pani Alicja Babiuch i pan Mariusz Koza.

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031