Konflikt czyli niezgodność, sprzeczność, nieporozumienie stron, pojawia się często i w każdej grupie wiekowej. Wielką sztuką jest go zauważyć, nie zepchnąć na dalszy plan czy w ogóle przejść wobec niego obojętnie. 

W grupie, z którą pracujemy, nawet przy bardzo dobrych kontaktach rówieśniczych mogą pojawić się konflikty i nieporozumienia. Jako wychowawcy musimy natychmiast reagować. W dniu 20 października 2017 roku odbyły się warsztaty profilaktyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej dotyczące komunikacji interpersonalnej – „Sztuka rozwiązywania konfliktów”. Zajęcia składały się z dwóch części: pierwsza z nich nosiła nazwę „Czym jest konflikt i jak sobie z nim radzić”, natomiast część druga „Rozwiązywanie konfliktów w grupach i między grupami”.

Psycholog, pani Sonia Krystoń ze Stowarzyszenia PoMoc w Katowicach, zaproponowała naszej młodzieży kilka pomysłów na rozwiązywanie konfliktów między ludźmi oraz w klasie.

Co wiemy po dzisiejszych warsztatach? Oczywiście to, iż należy zapobiegać konfliktom. Najlepszą drogą do ich rozwiązywania jest unikanie konfliktów, a najlepszym zabiegiem jest systematyczne oddziaływanie wychowawcze, wspólny cel, dobry podział zadań i wzajemne przestrzeganie ustalonych przez grupę norm.

W trakcie prób rozwiązania konfliktu dużą pomoc może stanowić obecność osoby niezaangażowanej – mediatora. Dobrze jeśli jest to osoba odpowiednio przygotowana, na przykład pedagog szkolny lub psycholog. 

Sztuka konstruktywnego rozwiązywania problemu polega na rozmowie. Trzeba nauczyć się uważnie słuchać i jasno wyrażać swoje zdanie. Dochodzenie do wspólnych wniosków jest trudne, ale nie niemożliwe.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach programu „Bezpieczna+”, którego koordynatorami są pani Alicja Babiuch i pan Mariusz Koza.

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031