Dnia 23 maja br., w ramach realizacji projektu profilaktycznego, odbył się wyjazd do Warszawy, na który z niecierpliwością czekaliśmy. Po długiej podróży, trwającej kilka godzin, znaleźliśmy się w stolicy, a następnie w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.

Pierwszym punktem zwiedzania była biblioteka. Po znalezieniu się w pięknie wykończonym gmachu i podzieleniu się na grupy, zostaliśmy oprowadzeni przez pracownice owego miejsca. Zaczęliśmy zwiedzać budynek od parteru aż po czwarte piętro. Przewodniczki opowiadały naprawdę przekonująco i nie brakowało zaskakujących ciekawostek lub pouczających historii. Dowiedzieliśmy się o losach biblioteki w czasie wojny, co oznacza tajemniczy skrót „PN-EN”, jak pozyskiwane były zbiory oraz w jaki sposób działa system wypożyczania, a także jakie udogodnienia przysługują studentom. Warto zauważyć, że Politechnika zgromadziła ponad milion książek! Należałoby również dodać, że pozycje możemy czytać za pomocą telefonów dzięki specjalnym udogodnieniom technologicznym. Brak poszukiwanej lektury możemy zrekompensować punktem międzybibliotecznym – powie nam, gdzie znajdziemy „perełkę”, której szukamy, a której akurat nie ma w zbiorach bibliotecznych Politechniki. Bardzo dziękujemy pracownicom za oprowadzenie nas po tym niezwykłym miejscu.

Po zwiedzaniu udaliśmy się do jednej z sal wykładowych, w której uczestniczyliśmy w interesującym wykładzie: „Czy masz smykałkę inżynierską?” Otrzymaliśmy tutaj cenne rady dotyczące wyboru przyszłego zawodu i mnóstwo świetnych metod pomagających w podejmowaniu decyzji na bliską jak i dalszą przyszłość. Wiemy już także, czym zajmuje się inżynier, jakie powinien mieć predyspozycje oraz jakie są wymagane umiejętności.

Kolejną częścią pobytu na Politechnice Warszawskiej był wykład z matematyki pt. „Grafy dla każdego”. Lekcja ta stała się przykładem, że matematyka wcale nie musi być trudna ani straszna. Zaleźliśmy praktyczne zastosowanie grafów i użyliśmy ich w wielu sytuacjach. Nie obce nam jest również prawo Eulera, dzięki któremu zrozumieliśmy, kiedy przejście przez wszystkie punkty (przykładowo atrakcje w zoo) tylko raz i powrót do miejsca startu stanie się możliwe, a kiedy nie. Czy tej wiedzy potrzebują wyłącznie matematycy? Okazuje się, że grafy mogą pomóc również geografom, chemikom, a nawet humanistom.

Tą fascynującą przygodą z nauką powoli kończyliśmy nasz pobyt na Politechnice. Po wykładach udaliśmy się na wyczekiwany obiad w studenckiej restauracji. Niewątpliwie przekonaliśmy się, dlaczego naprawdę warto uczyć się i pogłębiać swą wiedzę o coraz to nowsze wiadomości.

Michał

Dom zagadek

W trakcie wyjazdu uczniowie mieli również możliwość wykazania się kreatywnością w escape roomach. W grupach zmagali się z wieloma zagadkami w najróżniejszych ”środowiskach”- od tajemniczej polany, po statek kosmiczny. Na ucieczkę z pokoju mieli 60 min.

Jedna z grup trafiła do pokoju zagadka. Wszystko tam było kolorowe. Krok po kroku w najróżniejszych miejscach (np.basen z kulkami) odnajdywała wskazówki, kody i hasła do kłódek, a ostatecznie kod otwierający drzwi (dobrane kolorami cyfry na ścianach).

W innym pokoju – pegasus uczniowie trafili do świata dawnych gier komputerowych (np. Pacman, Boomber). Szukali tam kodów poukrywanych w wirtualnym świecie.

Inna grupa przeniosła się do roku 2410 do statku kosmicznego, w którym brakło energii. Gracze musieli znaleźć jej nowe źródło i wrócić do domu, a paliwa starczyło tylko na odwiedzenie kilku planet. Każdy członek naukowej misji pełnił też określoną funkcję. I tu znalazło się kilka ciekawych atrakcji np. Sejf czy telefon komórkowy.

Ewa Bambynek

Więcej zdjęć w Galerii

Biblioteka Politechniki Warszawskiej

Dzieje: Historia Biblioteki kojarzy się nierozerwalnie z historią Uczelni.

• 1824 – 15 czerwca – Józef Kalasanty Szaniawski (dyrektor generalny wychowania publicznego w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego) występuje z pierwszym w historii Polski projektem utworzenia wyższej szkoły technicznej, tj. Instytutu Politechnicznego.
  • 1898 – Otwarcie Instytutu Politechnicznego im. cara Mikołaja II z wykładowym językiem rosyjskim.
  • 1915 – 15 listopada –  Otwarcie Politechniki Warszawskiej z językiem wykładowym polskim. Porządkowanie zbiorów bibliotecznych po zniszczeniach wojennych.
  • 1918 – Oddanie do użytku Biblioteki ze zbiorami 32 tys. woluminów.
  • 1939 – Stan Biblioteki wynosi 90.000 woluminów. W październiku 1939 – zajęcie Gmachu Głównego przez wojska niemieckie.
  • 1944 – Walki na terenie Gmachu Głównego w czasie Powstania Warszawskiego. Zniszczenie Gmachu Głównego i niemal wszystkich zbiorów.
  • 1945 – Tworzenie Biblioteki i wznowienie działalności.
  • 2002 – wrzesień. Ogólnopolska konferencja ‚Współpraca bibliotek naukowych w zakresie obsługi użytkowników’
  • 2011 – Biblioteka Główna organizatorem międzynarodowej konferencji IATUL

Teraz trochę o systemie:

System Biblioteczno-Informacyjny Politechniki Warszawskiej (SBI PW) tworzą: Biblioteka Główna, jej filie i biblioteki domów studenckich oraz biblioteki specjalistyczne wchodzące w skład wydziałów, instytutów, zakładów lub innych jednostek organizacyjnych Uczelni.
SBI PW to sieć wzajemnie powiązanych i współpracujących ze sobą jednostek wspomagających system badań naukowych oraz wspierających proces studiowania. W jego ramach biblioteki nieustannie prowadzą działania zmierzające do ściślejszej współpracy, co ma zapewnić stały wzrost efektywności obsługi użytkowników korzystających z usług bibliotecznych.

Źródło:

Opracował:

Mikołaj Blacha

W imieniu wszystkich uczniów, którzy tak wiele korzystają z tego typu wyjazdów i zajęć pobudzających kreatywność i postawy profilaktyczne, serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za włączanie tych działań do gminnego programu profilaktycznego i znaczące finansowe wsparcie

Pedagog Piotr Chmiel