W dniu 1 grudnia 2017 roku uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pod tytułem „Szkoła komunikacji-czym jest komunikacja interpersonalna oraz komunikacja niewerbalna i werbalna”. Spotkanie z uczniami prowadziła psycholog, pani Sonia Krystoń ze Stowarzyszenia PoMoc w Katowicach.

Aby skutecznie się komunikować przez całe życie powinniśmy uczyć się słuchać i odpowiadać. W trudnych sytuacjach bardzo pomaga słuchanie. Słuchanie to swego rodzaju rozkodowywanie znaczeń usłyszanych wyrazów, zdań i wypowiedzi. Wyróżniamy słuchanie bierne i czynne. Wyrazem aktywnego słuchania jest nie tylko komunikacja werbalna, ale także ta niewerbalna-przejawiająca się określoną mimiką i gestami. Aktywne słuchanie umożliwia właściwe porozumiewanie się z innymi, zniwelowanie napięcia w trudnych sytuacjach oraz zachęcenie rozmówcy do współdziałania.

Do najtrudniejszych elementów komunikacji należy rozmowa o uczuciach. Niewłaściwa interpretacja stanów uczuciowo-emocjonalnych może doprowadzić do konfliktu.

Zaburzona i niewłaściwa komunikacja jest przyczyną wielu nieporozumień, do których dochodzi w kontaktach międzyludzkich. Wielu z nas podczas codziennych relacji z innymi ludźmi w niewłaściwy sposób interpretuje intencje drugiej osoby. Często też druga osoba nie potrafi w jasny i przejrzysty sposób sformułować swoich oczekiwań. Najbardziej efektywna i skuteczna komunikacja jest wtedy, kiedy określona wypowiedź jednej ze stron jest odczytana i zinterpretowana zgodnie z założeniami nadawcy. W celu zrozumienia istoty komunikacji należy poznać mechanizmy i procesy, które leżą u jej podstaw.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach programu Bezpieczna+, którego szkolnymi koordynatorami są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031