W związku z realizacją rządowego programu Bezpieczna + uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu. Wyjazd odbył 24 listopada 2017 roku i był doskonałą okazją do poznania ciężkiej pracy strażaków. Młodzież poznała zadania dyspozytora na stanowisku kierowania w Państwowej Straży Pożarnej.

Omówione zostały zasady prowadzenia łączności telefonicznej, procedury przyjmowania zgłoszeń o pożarach i wypadkach oraz prowadzenie działań ratowniczych. Strażacy zaprezentowali nam wyposażenie wozu strażackiego oraz odzież, w którą są ubrani podczas akcji. Uczniowie mogli wsiąść do samochodu, przymierzyć kombinezon wraz ze wszystkimi akcesoriami. Strażacy urządzili nam prawdziwe widowisko symulując wyjazd do wypadku drogowego oraz udzielając pomocy poszkodowanemu kierowcy. Na potrzeby naszej grupy zostało również przeprowadzone szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Przypominamy, że główną zasadą, którą powinna kierować się osoba udzielająca pierwszej pomocy jest zachowanie bezpieczeństwa. Ważnym zadaniem ratownika jest wyeliminowanie zagrożenia zakażenia się od osoby poszkodowanej, która może okazać się nosicielem zakaźnej choroby. W tym celu konieczne jest unikanie bezpośredniego kontaktu z krwią poszkodowanego. Podczas przeprowadzania czynności ratunkowych należy mieć założone rękawiczki, a także używać maseczki do resuscytacji.

Po upewnieniu się, że ratownikowi nic nie zagraża należy:

  1. Ocenić stan poszkodowanego.
  2. Sprawdzić czy jest przytomny.
  3. Udrożnić drogi oddechowe.
  4. Sprawdzić czy poszkodowany oddycha (ocena powinna trwać 10 sekund, w trakcie których muszą wystąpić 2 oddechy).
  5. Wezwać pogotowie.
  6. Przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ogólną zasadą przeprowadzania RKO u osoby dorosłej jest schemat rozpoczynający się od 30 uciśnięć klatki piersiowej i zrobieniu 2 wdechów. Czynności te należy powtarzać do momentu odzyskania oddechu przez ofiarę lub przyjazdu pogotowia.

Serdecznie dziękujemy panom strażakom za przekazanie nam wielu cennych informacji o tym zawodzie oraz przeprowadzenie szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Praca strażaka wymaga odwagi, chęci niesienia pomocy poszkodowanym i gotowości do narażania własnego zdrowia, a nawet życia.

Szkolnymi koordynatorami programu  Bezpieczna+ są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.

        

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031