Zadaniem szkoły jest chronienie młodzieży przed zagrożeniami poprzez działania wychowawczo- profilaktyczne, a także reagowanie w sytuacjach kiedy podejmuje ona ryzykowne kroki w swoim życiu. Celowi temu sprzyja udział szkoły w rządowym programie Bezpieczna+. Badania oraz obserwacje młodzieży wskazują, że wzrasta liczba młodych ludzi podejmujących różne ryzykowne zachowania. Aby ustrzec naszą młodzież przed popełnieniem życiowych błędów zorganizowaliśmy dla nich warsztaty profilaktyczne, które odbyły się 24 listopada 2017 roku w Zakładzie Karnym w Sierakowie Śląskim. Nasi uczniowie zobaczyli na własne oczy jak wygląda życie skazanych na kilka, a nawet na kilkanaście lat. Szare dni, takie same dzień po dniu. Praca w przywięziennej fabryce mebli lub wyjazd do pracy poza zakład karny to dobrodziejstwo, przywilej, na który trzeba sobie zasłużyć.

         Młodzież wkracza w trudny wiek w swoim życiu-czas zaspokajania ciekawości i eksperymentowania. Najpoważniejszymi zachowaniami z grupy ryzyka są: używanie alkoholu, zażywnie narkotyków i dopalaczy, agresywna postawa, porzucenie szkoły, ucieczki z domu. Zaczyna się często bardzo niewinnie, a kończy tragedią własną i najbliższej rodziny. Mamy nadzieję, że to, co zobaczyli nasi uczniowie zostanie w ich pamięci i będzie przestrogą na przyszłość. Stałe i jasne zasady są drogowskazami dla uczniów, którzy ich bardzo potrzebują. Nie dają gotowych rozwiązań, a uczą, jak przezwyciężać trudności. Wśród czynników chroniących młodzież przed zachowaniami problemowymi, ważne są dobre relacje z osobami dorosłymi. Dzieci potrzebują bliskiej więzi z rodzicami oraz życiowych autorytetów. W okresie dorastania młodzi ludzie przeżywają kryzys tożsamości. My, dorośli, musimy zadbać o to, by mieli stworzone jak najlepsze warunki sprzyjające ich rozwojowi i bezpieczeństwu.

Szkolnymi koordynatorami programu  Bezpieczna+ są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.

e-mail admina
Maj 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031