Udział w rządowym programie Bezpieczna plus, pozwala nam realizować interesujące zadania o charakterze edukacyjno-krajoznawczym. Jednym z nich jest „Wspólnie odkrywamy ciekawe miejsca”. Aby zrealizować to zadanie, w dniu 28 września 2017 roku udaliśmy się do Krakowa, a następnie do Wieliczki.

Grupa czterdziestu uczniów wraz z opiekunami, swoją wycieczkę rozpoczęła od Krakowskiego Kazimierza-dzielnicy żydowskiej. Kazimierz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Przytulne kawiarnie i restauracje tej dzielnicy, galerie i antykwariaty, brukowane uliczki oraz zabytki kultury żydowskiej tworzą urokliwą atmosferę, której nie sposób się oprzeć. Kazimierz tętni życiem kulturalnym. Odbywa się tu m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej-impreza o międzynarodowej renomie, przyciągająca tysiące uczestników z kraju i zagranicy. Dzielnicę tę warto zwiedzać w oparciu o dwie trasy turystyczne. Pierwsza z nich-Trasa św. Stanisława stanowi cześć Krakowskiego Szlaku Świętych i wiedzie od Wawelu przez Skałkę oraz kościół św. Katarzyny do Placu Wolnica. Druga-Trasa zabytków żydowskich- -prowadzi ulicami dawnego miasta żydowskiego, zaczyna się na ul. Meiselsa (Centrum Kultury Żydowskiej), a kończy na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej 55.

W dalszą podroż udaliśmy się do Wieliczki.

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, każdego roku odwiedzana przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Główny szlak Kopalni Soli „Wieliczka” stanowi Trasa Turystyczna, zaczyna się w szybie Daniłowicza.  Podczas jej zwiedzania turyści dowiadują się o historii i tajemnicach Kopalni, mają okazję zobaczyć wykute w soli komory, podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie, unikalne solne rzeźby oraz maszyny i narzędzia górnicze. Dużą atrakcją jest również Muzeum Żup Krakowskich. Wędrówka Trasą Turystyczną oraz pobyt w muzeum zajmują ponad 3 godziny. Jest to czas magiczny, wypełniony tajemniczymi historiami opowiadanymi przez przewodnika. Pobyt w Wieliczce pozwolił nam przenieść się w daleką przeszłość, sięgającą początków państwa polskiego. To spotkanie z historią na długo pozostanie w naszej pamięci.

Szkolnymi koordynatorami programu są pani Alicja Babiuch oraz pan Mariusz Koza.

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031