„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – W PAMIĘĆ NASZYCH UCZNIÓW”

1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim był podobny do wielu innych ponurych dni w przenikniętej strachem i terrorem stalinowskiej Polsce. Pomiędzy godziną 20.00 a 20.45 strzałem  w tył głowy rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”…

1 marca obchodziliśmy na terenie Zespołu Szkół w Kochanowicach „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, którzy po latach zapomnienia wrócił do szerokiej świadomości historycznej Polaków. Kim byli Żołnierze Wyklęci? Rotmistrz Witold Pilecki, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Danuta „Inka” Siedzikówna i inni? Uczniowie klasy III a gimnazjum działający pod opieką pana Mariusza Żymierskiego w ramach zajęć kółka historycznego przybliżyli w tym dniu całej społeczności szkolnej ich sylwetki. Za pomocą zorganizowanego happeningu na terenie szkoły, wyświetlanych filmów, wydanej gazetki -„Jednodniówki Historycznej” przypomnieli historię ich oporu i represje stosowane przez władzę ludową.

„Warsztaty rękodzieła ludowego wyroby z sianka okresu wielkanocnego”

To nie jedyna marcowa akcja przeprowadzona przez uczniów w ramach zadań kółka historycznego – projektu „Aby pozostał ślad – Edukacja Regionalna w Szkole”. Już tradycją stają się organizowane dla wszystkich uczniów „Warsztaty rękodzieła ludowego – wyroby z sianka okresu wielkanocnego”. 

Ozdoby wielkanocne wprowadzają klimat do naszych mieszkań, drobny akcent sprawia, że otoczenie wygląda inaczej niż zwykle. Szczególnie, jeśli nie jest to element kupiony, ale wykonany własnoręcznie, przez nasze pociechy. W tym roku młodzież wykonywała między innymi „kury z sianka”, które przysporzyły wiele uśmiechu na buziach wszystkich uczestników.

„Imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego”

Z uwagi na to, iż w tym roku kalendarzowym obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie w ramach działań kółka historycznego pod opieką pana Mariusza Żymierskiego podejmują szereg działań upamiętniających to wydarzenie. W II Rzeczypospolitej dniem szczególnym, był 19 marca. Co roku, jak kraj długi i szeroki tego dnia obchodzono „Imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego”. Uczennice klasy II b Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach przygotowały na terenie szkoły ekspozycję przybliżającą sylwetkę marszałka. Poprzez swoje działania starały się zainaugurować w naszej szkole 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. To ważne, aby świadomość tej niezwykłej rocznicy żyła już dziś w sercach nas wszystkich. 

Projekt z klasą – „Aby pozostał ślad – Edukacja Regionalna w Szkole”

Niecodziennym wydarzeniem okazało się zgłoszenie projektu „Aby pozostał ślad – Edukacja Regionalna w Szkole” realizowanym na terenie Zespołu szkół w Kochanowicach do ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”. Był on organizowany przez wydawnictwo Nowa Era, w którym uczniowie ponad siedmiuset gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zgłaszali swoje pomysły na projekty edukacyjne i walczyli o zdobycie nagród. Laureaci konkursu „Projekt z klasą” poza nagrodami mogli uzyskać także szereg umiejętności kształtowanych w uczniach dzięki pracy metodą projektu. Tegoroczną edycję patronatami honorowymi objęli: Minister Edukacji Narodowej, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Nasza szkoła uzyskała certyfikat Dobrze zaPROJEKTowanej szkoły. Ponadto, za inspirowanie uczniów do działań certyfikatem PROJEKTanta edukacji został uhonorowany inicjator projektu- pan Mariusz Żymierski.

Mariusz Żymierski

e-mail admina
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031