ROK SZKOLNY 2011 – 2012


 

17.06.2012 r.

W niedzielę dnia 17.06.2012 r., na terenie naszej szkoły odbył się festyn szkolny. W loterii fantowej, w której każdy los był tym szczęśliwym, do zdobycia były atrakcyjne nagrody. Na parterze usytuowana została mini stołówka, gdzie za symboliczną opłatą można było skosztować potraw z kilku krajów europy. W sali obok wystawione na pokaz zostały rękodzieła uczniów szkoły podstawowej. Pomieszczenie będące zawsze świetlicą, zmieniono w strefę kibica, poprzez umieszczenie tam 46-calowego telewizora. Była tam również sprzedawana kawa, herbata oraz kilka rodzajów przepysznych ciast. Na piętrze natomiast została zorganizowana wystawa prac plastycznych uczniów gimnazjum.

Z atrakcji muzycznych należy wspomnieć o koncertach orkiestry dętej oraz zespołu rockowego. Występowały również mażoretki i czirliderki.

Pomiędzy tymi występami, odbyły się pokazy udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, których instruktorami byli uczniowie ostatnich klas gimnazjum. Najmłodsi z kolei urządzili średniowieczną wioskę, gdzie odwzorowywali czynności z tamtej epoki, takie jak: pieczenie podpłomyków czy lepienie naczyń glinianych. Chętne osoby mogły również zmierzyć się na miecze z jednym z uczniów.


 

4.04.2012 r.

„Niepełnosprawni – uprzywilejowani świadkowie człowieczeństwa….”

Grupa wolontariuszy z gimnazjum w Kochanowicach, od kilku lat pomaga osobom niepełnosprawnym z Domu Pomocy Społecznej Zameczek w Lublińcu. W tym roku szkolnym ta pomoc została włączona w projekt edukacyjny: „Niepełnosprawni – czego mogą nauczyć? Dziewczyny, ofiarnie pomagając potrzebującym, od września szczególniej zwracały uwagę na to, czy ich podopieczni mogą czegoś uczyć pełnosprawnych.

Swoje spostrzeżenia zawarły w bardzo wzruszającym programie, połączonym z emisją filmu o głuchoniemej baletnicy, niewidomej pianistce, wyczynowcu sportowym z porażeniem mózgowym. Projekcja działalności wolontariuszek była włączona w Misterium Męki i Zmartwychwstania Chrystusa, co spowodowało, że wytworzyła się niesamowita atmosfera wrażliwości, zrozumienia i gotowości do pomagania. Na zakończenie była przedstawiona gazetka o wolontariacie, na której wyeksponowano wytwory osób niepełnosprawnych.

Całość rewelacyjnie skomponowana została w słowa błogosławionego patrona naszego gimnazjum – Jana Pawła II:

…”Osoby niepełnosprawne to uprzywilejowani świadkowie człowieczeństwa. Mogą uczyć wszystkich czym jest miłość, która zbawia, mogą stać się zwiastunami nowego świata, którym nie rządzi już przemoc, siła, agresja, ale miłość, otwartość na drugiego…”

(Watykan, 05.04.2004r., Sympozjum na temat godności i praw osób z upośledzeniem umysłowym)


22.03.2012 r.

Sukces młodych projektantów!

Gimnazjaliści w składzie: Żaneta Drążek, Oliwia Mikołajczyk, Wiktoria Damek, Mariusz Niedźwiedź, Błażej Chrzęstek, Mateusz Krawczyk, Paweł Duc, Jakub Borecki, Jonatan Najgebauer, Daria Obrzud, Nikola Pacławska, Natalia Radek, Katarzyna Pirzecka, Agnieszka Garus, Denis Sowa, Dariusz Tyrała i  Agnieszka Mazur wzięli udział w konkursie projektowym zorganizowanym dla uczniów gimnazjum oraz uczniów  szkół ponadgimnazjalnych w Zespole Szkół Artystyczno- Projektowych w Tarnowskich Górach.

Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych to: Technikum o specjalizacjach – technik cyfrowych procesów graficznych i technik–technolog odzieży czyli projektant ubioru a także  specjalista od artystycznego wykonywania i zdobienia odzieży. Natomiast Liceum Plastyczne  kształci w specjalnościach- dekorowanie wnętrz i fotografia.

Zadaniem  uczestników konkursu było zaprojektowanie ubioru młodzieżowego lub wizualizacja projektu koszulki wykonanych w formacie A3. Każdy uczestnik musiał zaprojektować dwa razy ten sam projekt: na modelu i w wersji powiększonej.

Po weryfikacji przez  jury 160 nadesłanych prac konkurs zakończył się dla nas pomyślnie – sukcesem projektowym Darka Tyrały- zdobywcy I miejsca, Agnieszki Garus- laureatki III miejsca oraz Żanety Drążek, Jakuba Boreckiego i Pawła Duca- zdobywców wyróżnień. Prace projektowe wszystkich wyżej wymienionych uczniów naszego gimnazjum również zakwalifikowały się do wystawy, którą mogliśmy osobiście zobaczyć 22 marca.

Możemy być dumni z potencjału twórczego jaki  posiadają uczniowie Gimnazjum w Kochanowicach. Gratulujemy im sukcesu i wytrwałości, jesteśmy pewni, że ich  twórcza aktywność zostanie doceniona także w przyszłości!

Konkurs ten był również częścią uroczystych obchodów 85-lecia placówki i wraz z olbrzymim gronem zaproszonych gości zakończył się dla nas  ciekawym pokazem mody w wykonaniu uczniów zespołu szkół oraz profesjonalnych modelek.


2.02.2012 r.

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach zapraszają wszystkich do odwiedzenia Muzeum Rybołówstwa na terenie Schroniska Młodzieżowego w Pawełkach. Celem zgromadzonych zbiorów etnograficznych jest pokazanie rozwoju rybołówstwa na naszym terenie. Rybołówstwo jest jednym z najstarszych zajęć człowieka. W okolicy Kochanowic odgrywało ono ważną rolę gospodarczą, a ludność zajmująca się połowem czerpała z niego na przestrzeni wieków wiele korzyści.

Urozmaicone obszary wodne, tradycje rybackie wykształciły dużą różnorodność narzędzi oraz zróżnicowane techniki połowów, których reliktowe formy opisywane są na wystawie. Zapraszamy do obejrzenia zgromadzonych zdjęć przedstawiających pracę ludzi na terenie gospodarstw rybackich.  Ekspozycja prezentuje także podstawowy sprzęt służący do odłowów (siatki, sieci rybackie, podbieraki), mieszczące się w „szałasie rybaka”. Ponadto w muzeum można zdobyć informacje na temat młynów wodnych funkcjonujących jeszcze w nie tak odległej przeszłości na tym terenie. Ekspozycja w dalszym ciągu będzie powiększana w miarę pozyskiwania nowych eksponatów przez organizatorów.

Muzeum powstało w ramach realizacji autorskiego programu nauczania „Ocalić od zapomnienia – wielkie odkrywanie gminy Kochanowice” realizowanym na terenie gimnazjum w Kochanowicach zatwierdzonym i sfinansowanym przez Urząd Gminy w Kochanowicach.

Na zakończenie składam serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Kochanowice, Dyrekcji Zespołu Szkół w Kochanowicach,  Dyrekcji Schroniska Młodzieżowego w Pawełkach oraz uczniom i rodzicom, bez których całe przedsięwzięcie nie miałoby miejsca.


19.01. 2012 r.

W ramach cieszącej się dużym zainteresowaniem akcji promującej konsumpcję ryb zorganizowanej w związku z realizacją autorskiego projektu edukacyjnego „Ocalić od zapomnienia – wielkie odkrywanie Gminy Kochanowice”, uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach 19 stycznia br. zaprezentowali na terenie pałacu Ballestremów w Kochcicach przedstawienie o „Kochcickim karpiu”. 

Występ odbył się w dwóch odsłonach, odpowiednio dla pensjonariuszy oraz uczestników spotkania interesujących się historią naszego regionu. „Dzień karpia” rozpoczął się tuż przed wigilią.  W trakcie trzydniowej akcji zachęcającej mieszkańców i uczniów do spożywania ryb z miejscowych gospodarstw rybackich młodzież zorganizowała przed sklepem pana Janusza Famuła stoisko z konsumpcją ryb oraz z ozdobami świątecznymi z makaronu. Ponadto uczniowie rozdawali mieszkańcom ulotki informujące o programie całego przedsięwzięcia.

„Dzień karpia” odbył się dzięki wsparciu sponsorów, tj. p. Janusza Famuła i p. Małgorzaty Drynda (ofiarodawcy ryb), Gminnego Centrum Kultury w Kochanowicach (wypożyczenie strojów regionalnych), Urzędu Gminy w Kochanowicach oraz Zespołu Szkół.