ROK SZKOLNY 2012/2013


11.06.2013 r. W dniu 11.06.2013r. uczennice naszego Gimnazjum brały udział w IX Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym. W tym roku tematem wiodącym była Księga Wyjścia i postacie w niej występujące. Konkurs odbył się w Gimnazjum w Brynku. W zmaganiach brały udział szkoły z Gliwic, Zabrza, Tarnowskich Gór, Bytomia, Brynku i Kochanowic. W rywalizacji  wzięło udział 32 uczniów.Testy do konkursu opracował ks. wikary parafii w Tworogu, Przemysław Zając. Pierwsze miejsce zajęła uczennica z Tarnowskich Gór. Wyróżnienia otrzymały uczennice naszego Gimnazjum: Agnieszka Huć, Joanna Obrzud i Martyna Korbel. Do konkursu przygotował je Piotr Chmiel. Przygotowały : Joanna  i Martyna
1.06.2013 r. Dziewczyny z Kochanowic brązowymi medalistkami Piłkarskiego Turnieju Coca-cola Cup 2013 na Śląsku. W dn.01.06.2013 r. w Chorzowie na boiskach treningowych Stadionu Śląskiego rozgrywany był finał wojewódzki ogólnopolskiego Turnieju Coca – Cola Cup 2013 w kategorii dziewcząt i chłopców. Do rywalizacji stanęło 16 zespołów chłopców oraz 8 zespołów dziewcząt reprezentujących szkoły gimnazjalne województwa śląskiego. W całej Polsce do turnieju przystąpiło ponad 3500 zespołów gimnazjalnych. Udany występ zanotowały dziewczęta z Gimnazjum w Kochanowicach, które wywalczyły trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji. Po rozegraniu rundy eliminacyjnej, w której dziewczyny z Kochanowic wygrały z Wodzisławem Śląskim 3-1, Gimnazjum Pietrowice Wielkie 4-0, oraz przegrały z Gimnazjum Tychy 2-1 awansowały do półfinału turnieju. W półfinale zmierzyły się z dziewczynami z Gimnazjum nr 3 z Częstochowy. W ulewnym deszczu podczas spotkania półfinałowego przegrały nieznacznie z Częstochową 1-0. W meczu o trzecie miejsce ponownie zmierzyły się z dziewczynami z Tych, wygrywając z nimi tym razem 7-2, co dało im trzecie miejsce w turnieju. Należy zaznaczyć, że już w pierwszym meczu turnieju bramkarka z Kochanowic Magda Kożuch doznała kontuzji i nie grała do końca turnieju a zastąpiła ją zawodniczka z ataku Julia Puchalska. Turniej wygrały dziewczyny z Częstochowy, więc przegrana z nimi w półfinale ujmy dziewczynom nie przynosi. Zawodniczka naszego gimnazjum Justyna Wójcik została najlepsza strzelczynią turnieju zdobywając 12 bramek, za co otrzymała pamiątkową statuetkę. Zespół z Kochanowic otrzymał wspaniały puchar a wszystkie dziewczyny pamiątkowe medale oraz  stroje piłkarskie firmy Adidas. Dziewczyny wystąpiły w składzie – Magda Kożuch, Stefania Wodarz, Julia Puchalska, Justyna Wójcik, Klaudia Radek, Natalia, Radek, Paulina Kosa, Klaudia Sprot, Karolina Duc. Opiekunem zespołu był Bogusław Maciejewski. Więcej o turnieju na stronie https://www.cocacolacup.pl
30.05.2013 r. W czwartkowy wieczór 30 maja, o godz. 18.00 ruszyła przedostatnia kolejka polskiej ekstraklasy w piłce nożnej. Na trybunach Stadionu Wrocław zasiadło 24 962 kibiców w większości sympatyków Śląska Wrocław wśród których byli uczniowie ZS w Kochanowicach w liczbie 15-stu. Obserwowali oni zmagania dwóch drużyn z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Pośród wrzawy trybun i petard w sektorze gości można było zaobserwować dość szybkie spotkanie piłkarskie ze wskazaniem na Śląsk Wrocław. Drużyna wrocławska prezentowała się lepiej od gości z Poznania. Walczyła o utrzymanie trzeciej pozycji w tabeli ekstraklasy i godne pożegnanie z kibicami w tym sezonie rozgrywkowym na własnym stadionie, natomiast Lech Poznań przyjechał do Wrocławia zaledwie w 17- sto osobowym składzie, co zapowiadało raczej asekuracyjne podejście do gry. Pierwsza polowa zakończyła się dość nieoczekiwanie 0-1 dla Lecha, jednak w drugiej połowie Śląsk zdołał doprowadzić do remisu, ale na zwycięstwo nad Lechem zabrakło jednak czasu…
18.05.2013 r. Sukces profilaktyki w gminnym konkursie!!! W sobotnie dopołudnie 18 maja w Zespole Szkół w Lubecku odbył się Gminny Konkurs Profilaktyki Zintegrowanej: Wolni od uzależnień, spełniamy marzenia! Wzięły w nim udział czteroosobowe drużyny ze szkół podstawowych z Lubecka, Kochcic i Kochanowic oraz dwie drużyny po 4 uczniów z gimnazjum w Lubecku i w Kochanowicach. Organizatorki konkursu – panie Mariola Strzoda i Justyna Pawełka, zachęciły uczniów do kształtowania postaw wolności od wszelkich form uzależnień oraz do integracji pomiędzy sobą. Zadanie polegało na tym, że należało grupowo przedstawić temat  konkursu w plastycznej formie. Uczniowie pracując samodzielnie, bez konsultacji i sugestii swoich pedagogów, po dwóch godzinach zaprezentowali swoje wytwory. Jury konkursu oceniło prace i okazało się, że w grupie szkół podstawowych najlepszą pracę wykonali uczniowie z Kochanowic!!!, a wśród gimnazjalistów najlepsze okazały się Kochanowice!!! Brawo za profilaktyczny poziom i wrażliwość uczniów, równie wielkie podziękowania dla organizatorów za przygotowanie miłej atmosfery konkursu, poczęstunek i wspaniałe nagrody. Skład drużyn z Kochanowic: SP: Basia Kazek, Martyna Gołąbek, Adam Burek, Kacper Kandora Gimnazjum: Weronika Spojda, Julia Puchalska, Aleksandra Czernikowska, Magdalena Nocuń
16.05.2013 r. Wielki sukces kochanowickich gimnazjalistek!!! Pierwszym osiągnięciem uczniów z gimnazjum w Kochanowicach jest to, że jako jedyna szkoła w województwie śląskim, wprowadziła do finału XII Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół gimnazjalnych, dwie uczennice: Agnieszkę Garus i Agnieszkę Huć. Po zmaganiach szkolnych, potem rejonowych, po dogłębnym zapoznaniu się z treścią księgi Rodzaju z Biblii tysiąclecia, treścią i komentarzami do tej księgi z Biblii Św. Pawła, z komentarzami zawartymi w Przewodniku po Biblii i z obszernymi fragmentami Katechizmu Kościoła Katolickiego, 16 maja br na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, został rozstrzygnięty finał wojewódzki tego konkursu. Po pierwszej, pisemnej części wśród 60 najlepszych uczniów z całego województwa, na pierwszym miejscu uplasowała się Agnieszka Garus! Agnieszka Huć zajęła wysokie 30 miejsce. Ścisły finał rozgrywało 6 uczestników, na siedem rund pytań, do szóstej Agnieszka Garus prowadziła 1 punktem przed Tomkiem Stachurskim z Rudy Śląskiej Halemby, na szóste pytanie trochę spóźniła się ze zgłoszeniem do odpowiedzi, wyprzedził ją Tomek i tym sposobem przejął prowadzenie – w tej kolejności zakończył się cały konkurs. Akademicki poziom tego konkursu podkreślony był poziomem przygotowania uczniów, miejscem rozgrywania go, obecnością  śląskiego kuratora i wicekuratora oświaty oraz posłanki na sejm – Izabeli Kloc.
7.05.2013 r. W dniu 7 maja 2013 r. reprezentacja gimnazjalistek ZS w Kochanowicach w składzie: Stefania Wodarz, Natalia Radek, Klaudia Radek, Justyna Wójcik, Natalia Berak, Karolina Duc, Klaudia Sprot, Magdalena Kożuch, Paulina Kosa wzięły udział w turnieju finałowym w piłce nożnej rejonu Tarnowskie Góry – Lubliniec, organizowanym pod patronatem SZS w Katowicach. Organizatorem Turnieju była nasza szkoła, natomiast turniej odbył się na boisku typu „Orlik” w Lublińcu, przy ul. Kochcickiej. Do rozgrywek finałowych po wcześniejszych eliminacjach zakwalifikowały się trzy drużyny. Oprócz naszego gimnazjum, Gimnazjum w Pawonkowie oraz Nakle Śląskim. W pierwszym pojedynku nasze gimnazjalistki pewnie pokonały gimnazjalistki z Nakła Śląskiego 11 – 1, przy czym pragnę podkreślić, iż pamiętając o szlachetnej walce w atmosferze fair – play, nasze reprezentantki dostrzegając swą dużą przewagę nad rywalkami  świadomie dopuściły do zdobycia przez nie bramki, sprawiając im tym samym niebywałą radość, a nam zapewniając kolejnych 10-ciorga urokliwych sympatyków naszego Gimnazjum. W drugim meczu z Pawonkowem wygrana gwarantowała nam tytuł Mistrza rejonu Tarnowskie Góry – Lubliniec oraz awans do półfinału wojewódzkiego. Po 30 minutach gry mieliśmy i jedno, i drugie wygrywając z Pawonkowem 5-1 (4-0). Mecz toczył się pod nasze dyktando, a że „trybuny” były po naszej stronie, tym bardziej miło się ten pojedynek oglądało.
16.04.2013 r. Dnia 16.04 br. uczniowie gimnazjum mieli okazję spotkać się z niezwykłym gościem. Był nim o. Tomasz Maniura. Zaszczyt był tym większy, iż znalazł on czas aby przyjechać do naszej szkoły mimo tego, że tak rzadko ma szansę być w naszej okolicy. Na początku ksiądz opowiedział historię o tym skąd wzięło się jego zamiłowanie do podróżowania rowerem oraz jak wyglądały jego pierwsze wyprawy. Dowiedzieliśmy się także jak wyjazdy wyglądają obecnie. Wszyscy uczestnicy wyprawy zabierają cały niezbędny sprzęt ze sobą. W wycieczkę nie jest zaangażowany pojazd techniczny. Nie ma wcześniej przygotowanych noclegów. Uczniowie z niedowierzaniem słuchali o dokonaniach śmiałków. Zapoznali się także z planami na następną podróż. Już 3 maja o. Tomasz wraz ze swoją grupą wyruszą na Syberię. Będzie to jak dotąd najdalsza wyprawa bo liczy aż niecałe 9000 km! Następnie wyświetlana była prezentacja multimedialna opowiadająca o poprzedniej wyprawie. Był to wyjazd na Nordkapp – najdalej na północ wysunięty punkt Europy. Ukazywała ona trud i przeciwności losu jakie towarzyszą uczestnikom. Oni jednak się nie poddają i łącząc się w modlitwie z Bogiem ruszają z Nim dalej. Na końcu duchowny opowiedział o cudach jakie nieustannie towarzyszą podróżnikom. Wiele z nich dotyczyło Ewangelii czytanej danego dnia rano. Na przykład w dniu, w którym dotyczyła ona rozmnożenia chleba i ryb, dzięki którym tłum ludzi najadł się do syta, wielu mieszkańców wspierało uczestników wyprawy dając im żywność. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję gościć o. Tomasza i słuchać o jego kolejnych osiągniętych celach.
8.04.2013 r. Dnia 31.01.2013 r. Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził listę rankingową wniosków o przyznanie stypendiów w ramach projektu „Nauka drogą do sukcesu na Śląsku”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W wyniku całego postępowania wyłoniono 400 stypendystów, wśród których znalazły się trzy uczennice gimnazjum Zespołu Szkół w Kochanowicach: Agnieszka Huć, Agnieszka Mazur i Magdalena Kożuch. Celem projektu jest wsparcie stypendialne potencjału edukacyjnego szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematyczno – przyrodniczych uczniów województwa śląskiego. Uczennice, którym przyznano stypendia, interesują się geografią, a ich wiadomości i umiejętności zdecydowanie wykraczają poza materiał programowy przewidziany do realizacji na etapie gimnazjum. Warunkiem uzyskania stypendium było osiągnięcie przynajmniej trzech rezultatów, jakie uczeń zamierzał uzyskać realizując cele zawarte w Planie Rozwoju Edukacyjnego, szczegółowo odnoszącego się do profilu ucznia, jego predyspozycji oraz indywidualnych upodobań. Jednym z warunków był udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Geografii. W okresie objętym stypendium dziewczęta zdobywają i poszerzają wiedzę geograficzną, rozwiązują testy i zadania, gromadzą i analizują literaturę przedmiotu, prowadzą obserwacje geograficzne oraz uczestniczą w zajęciach dodatkowych przygotowujących do Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii. Rezultaty, jakie dotychczas osiągnęły uczennice są imponujące. Agnieszka Huć, uczennica klasy II b gimnazjum oraz Agnieszka Mazur, uczennica klasy III a gimnazjum, zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii w roku szkolnym 2012/2013.
16.03.2013 r. Dnia 16 marca 2013 r w Urzędzie Gminy w Kochanowicach odbyły się eliminacje gminne kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom„. Oprócz reprezentacji naszej szkoły do sali narad przybyła reprezentacja szkoły z Kochcic, Lubecka oraz reprezentacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Kochanowic. W grupie wiekowej uczniów szkoły podstawowej naszą szkołę reprezentowali: – Zuzanna Maruszczyk – klasa 5a – Mikołaj Pawełczyk – klasa 6a – Martyna Gołąbek – klasa 6b W grupie wiekowej uczniów gimnazjum naszą szkołę reprezentowali: – Karol Trzęsiok – klasa 1 – Agnieszka Huć – klasa 2b – Katarzyna Pirzecka – klasa 3b W ramach przeprowadzonych eliminacji Mikołaj zajął I m-ce w grupie szkół podstawowych a Agnieszka I m-ce w kategorii gimnazjum. Mikołaj i Agnieszka reprezentować będą naszą szkołę i gminę Kochanowice w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 26 marca w Pawonkowie.
16.02.2013 r W dniach 09.-16.02.2013 grupa 30 uczniów Zespołu Szkół w Kochanowicach spędziła na zimowisku w Zakopanem pierwszy tydzień ferii zimowych. Zimowisko zorganizowali: pani dyrektor Joanna Grus- Blacha, oraz nauczyciele Adam Mika i Bogusław Maciejewski. Przebiegało ono na sportowo. Codzienne uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych. Były to wyjścia na saneczki, jazda na łyżwach na lodowisku, wyjścia do zakopiańskiego Aqua Parku, wieczorne zajęcia na hali sportowej oraz doskonalenie jazdy na nartach i snowbordzie. Odbyła się wycieczka na Kubalonkę. Nie zabrakło góralskiego kuligu, który był zorganizowany pod Reglami przy Wielkiej Krokwi i z tradycyjnymi pochodniami. Kulig zakończył się ogniskiem na którym dzieci usmażyły tradycyjny oscypek oraz wypiły herbatkę malinową. Na zakończenie zimowiska zorganizowano turniej piłkarski, który zakończył się wręczeniem medali i dyplomów. Uczniowie dziękują Urzędowi Gminy w Kochanowicach za wsparcie finansowe zimowiska.
styczeń 2012 r. Nikola Pacławska uczennica klasy III b otrzymała wyróżnienie w  Wojewódzkim  Konkursie Poetyckim „Pamięci Haliny Poświatowskiej”.  Jego organizatorami byli Muzeum Częstochowskie i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. M. Skłodowskiej – Curie. W bieżącym roku szkolnym odbyła się czwarta edycja tego konkursu. Trzy poprzednie edycje przeznaczone były dla  uczniów szkół podstawowych, w bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy do udziału zaproszeni zostali również uczniowie gimnazjów. Na konkurs  wpłynęło 79 tekstów z 34 szkół województwa śląskiego. W skład jury oceniającego prace uczniów weszli: prof. Maria Nasińska, prof. dr hab. Elżbieta Hurnik, Beata Brodowicz-Szymanek, Barbara Łysak oraz Zbigniew Myga- brat poetki Haliny Poświatowskiej. Konkursowi patronowali Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber oraz Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
8.12.2012 r. Dziewczyny z UKS Herkules Kochanowice złotymi medalistkami w Kaliszu. W Liskowie k. Kalisza rozgrywany był VI Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Halowej Dziewcząt „Szymonki Cup 2012”. W turnieju startowało 11 zespołów piłkarskich z woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i śląskiego. Bardzo udany  występ zanotowały młode piłkarki UKS Herkules Kochanowice działającego przy Zespole Szkół w Kochanowicach. Dziewczyny pozazdrościły chyba ostatnio chłopakom udanych występów w turniejach ogólnopolskich i z wielką determinacją zagrały w turnieju. Młode piłkarki rocznika 1998-1999 zdobyły w turnieju zdecydowanie I miejsce pokonując w pojedynku finałowym zespół dziewcząt z UKS Bierutów- woj. dolnośląskie 5-0.W meczu półfinałowym pokonały zespół dziewcząt z Grodziska Wielkopolskiego 2-0.Organizatorzy turnieju wręczyli dziewczynom okazały puchar oraz okolicznościowe złote medale . Zwycięski zespół z Kochanowic wystąpił w składzie – Kamila Dymarek, Stefania Wodarz, Justyna Wójcik, Julia Puchalska Klaudia Radek, Paulina Kosa, Karolina Duc, Paulina Machuderska. Trenerem dziewczyn jest Bogusław Maciejewski. Zawodniczki dziękują Urzędowi Gminy w Kochanowicach za pomoc w wyjeździe.