ROK SZKOLNY 2014/2015


15 czerwca 2015 r.

song1W dniu 1 czerwca 2015r. odbył się w Zespole Szkół w Kochanowicach Dzień Europejski. Celami imprezy były: krzewienie wśród uczniów kultury europejskiej, przybliżenie wiadomości o państwach europejskich, wyrabianie zdolności samodzielnego wyszukiwania informacji i przedstawiania ich, rozbudzanie zainteresowanie piosenką w języku obcym.

Impreza odbyła się pod hasłem „Dzień Europejski- Eurosong” i została zorganizowana przez nauczycielki z Zespołu Przedmiotowego Języków Obcych. Podzielona była na dwie części. W części pierwszej klasy z naszej szkoły (IV- VI SP, I- III GIM), w ramach wcześniej wylosowanego państwa europejskiego, przygotowywały prezentację danego kraju, która zawierała flagę, transparent, 3 potrawy charakterystyczne dla kraju, stroje ludowe i gazetkę. Uczniowie przygotowali stanowiska na sali gimnastycznej. Przed rozpoczęciem części drugiej wszyscy mieli okazję do zapoznanie się z potrawami, historią i kulturą danego państwa. Nauczyciele, goście i uczniowie chętnie zwiedzali stanowiska prezentujące państwa: Bułgarię, Węgry, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Szwajcarię, Czechy, Norwegię, Grecję, Francję, Austrię.

W części drugiej zaproszeni goście ze szkół gminnych oraz nasi uczniowie prezentowali w ramach konkursu piosenkę w języku europejskim. Uczniowie, oprócz prezentacji utworu muzycznego, stylizowali się na osobę bądź zespół reprezentowany przez siebie. Jury oceniało wrażenie artystyczne, oryginalność, interpretację oraz oprawę choreograficzną. W kategorii szkoły podstawowej I miejsce zajęła uczennica klasy IV z Lubecka, drugie miejsce przyznano uczennicom klasy VI z Kochcic, III miejsce zajęła klasa V B z naszej szkoły. W kategorii klas gimnazjalnych przyznano również 3 miejsca, I miejsce zdobyła klasa II A, II miejsce zajęła klasa II B, na III miejscu uplasowała się klasa III.

W poszczególnych zadaniach, wynikających z przygotowań do imprezy, uczniów wspierali wychowawcy, za co im bardzo dziękujemy.


 

15 maja 2015 r.

cocacolacup1W dn.15.05.2015 w Chorzowie odbył się finał XVII edycji piłkarskiego turnieju Coca Cola Cup 2015 dla woj. śląskiego. W eliminacjach turnieju wystartowało w tym roku 3948 zespołów.

Do udziału w tegorocznej edycji turnieju zgłosiło się prawie 25 000 gimnazjalistów i ponad 14 000 gimnazjalistek pragnących podążać drogą Roberta Lewandowskiego – najlepszego obecnie polskiego piłkarza, w przeszłości uczestnika Coca-Cola Cup. W finale woj. śląskiego zagrały 24 zespoły chłopców i dziewcząt, które musiały rozegrać dwie rundy eliminacyjne aby dostać się do wielkiego finału.

Dziewczyny z Gimnazjum Kochanowice po awansie ze swojej grupy rozgrywkowej do półfinału spotkały się z gimnazjalistkami z Istebnej. W bezpośrednim pojedynku lepsze okazały się dziewczyny z Istebnej, które awansowały do finału, w którym pokonały dziewczyny z Wodzisławia. Najlepszą strzelczynią turnieju została zawodniczka z Kochanowic Sandra Knejska, która otrzymała pamiątkową statuetkę. Organizator turnieju dla każdej startującej drużyny przygotował stroje piłkarskie oraz pamiątkowe medale i puchary.

Zespół z Kochanowic wystąpił w składzie Krystyna Rogacz, Stefania Wodarz, Sandra Knejska, Magda Łupierz, Klaudia Sprot, Justyna Tomys, Kamila Sowa, Karolina Sowa, Zuzia Maruszczyk, Ola Grabowska. Opiekunem zespołu był Bogusław Maciejewski.


19 marca 2015 r.

W marcu nasi uczniowie sprawdzili swoje recytatorskie umiejętności.
19 marca odbył się w  CKZiU w Lublińcu konkurs recytatorski „Echa dzieciństwa”. Wzięło w nim udział czterdziestu pięciu uczestników z terenu Powiatu Lublinieckiego. Naszą szkołę podstawową reprezentowali uczniowie z klasy IVa Magdalena Huć i Maja Ostrowska oraz Janusz Pach z klasy V b. Natomiast gimnazjum uczennice II klas Joanna Ganita oraz Maria Kołek. Wszyscy zaprezentowali bardzo wysoki poziom oraz przenieśli publiczność w czasy dzieciństwa, przypominając wiersze m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Wandy Chotomskiej.

Z kolei 26 marca odbył się etap gminny XXVII Regionalnych Spotkań Młodych Recytatorów „Wrażliwość na słowa” w Domu Kultury w Kochanowicach. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Eliminacje szkolne wyłoniły dwóch reprezentantów z każdej kategorii. Ze szkoły podstawowej swoje możliwości zaprezentowali Magdalena Huć z klasy IVa oraz Janusz Pach z klasy Vb, a z gimnazjum Julia Prandzioch z klasy IIb oraz Agata Morawiak z klasy Ib. Wszyscy uczestnicy recytowali utwór poetycki oraz fragment prozy. Poziom był bardzo wyrównany. Do następnego etapu powiatowego zakwalifikowała się dwójka naszych uczniów: Janusz Pach oraz Julia Prandzioch. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny występ, który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu.


„NAUKA DROGĄ DO SUKCESU”

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zatwierdził listę stypendystów na rok 2014/2015, w ramach projektu „Nauka drogą do sukcesu na Śląsku – VI edycja”, realizowanego w zakresie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Wśród grona najzdolniejszych uczniów w województwie śląskim, znalazły się dwie uczennice klasy IIb gimnazjum w Kochanowicach: Martyna Gołąbek i  Julia Prandzioch.  Uczennice, którym przyznano stypendia interesują się geografią, zdobywają i poszerzają wiedzę na ten temat, analizują literaturę przedmiotu, przygotowują się do udziału w konkursach geograficznych oraz biorą udział w zajęciach Koła Geograficznego.

Nauczyciel pełniący opiekę merytoryczną nad stypendystkami czuwa nad realizacją Indywidualnego Planu Rozwoju Edukacyjnego Ucznia, doradza w zakresie wykorzystania stypendium na cele edukacyjne oraz monitoruje osiągnięcia edukacyjne stypendysty.

Alicja Babiuch


29 stycznia 2015 r.

W czwartek 29.01.2015 uczniowie Zespołu Szkół w Kochanowicach, biorący udział w zajęciach Szkolnego Koła Teatralnego, odwiedzili z występem podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach.

Młodzi artyści z dużym przejęciem wiernie odtworzyli powierzone im role, prezentując na scenie przepiękne kolędy i pastorałki w języku angielskim.

Po bardzo udanym występie, w holu ośrodka odbyły się zajęcia integracyjne z udziałem naszych uczniów i dzieci biorących udział w turnusie rehabilitacyjnym. Zabawa była przednia, a dzięki licznym konkurencjom obie drużyny mogły wykazać się nie lada umiejętnościami.

Wizyta w Ośrodku przebiegała w ogólnej atmosferze dobroci, życzliwości i radości, a dzięki wspaniałemu personelowi wszyscy mogliśmy się poczuć jak jedna wielka rodzina.


21 stycznia 2015 .

szermierka21 stycznia w naszej szkole odbył się pokaz szermierki w wykonaniu trzech niezwykłych przyjaciół. Przedstawienie odbyło się na czwartej i piątej godzinie lekcyjnej. Nie była to jednak tylko szermierka, ale także lekcja życia, dzięki której można się było przekonać, że nigdy nie powinniśmy się poddawać i przestawać walczyć. Pokaz przekonał nas, że ludzie niepełnosprawni nie są gorsi od nas. Przedstawienie wprowadziło nas w świat tego sportu, łącznie z objaśnieniem jego zasad. Dzięki wyświetlanym w przerwach filmom mogliśmy również podziwiać odwagę i możliwości osób niepełnosprawnych.

Wszystko było bardzo interesujące i z pewnością zainteresowało zarówno gimnazjalistów, jak i uczniów szkoły podstawowej.

            Robert Olczyk klasa VI a


 

5 listopada 2015 r.

poeta35 listopada klasy I b oraz II b uczestniczyły w nietypowej lekcji języka polskiego. Dzięki pomocy Gminnej Biblioteki Publicznej w Kochanowicach nasze gimnazjum odwiedził pan Edward Przebieracz – poeta, pisarz, dziennikarz oraz wydawca, związany z prasą katolicką, a od niedawna mieszkaniec Lublińca. Jest autorem wielu wierszy, które zostały opublikowane w takich almanachach i antologiach jak m.in.

Debiuty literackie (1992),

A Duch wieje kędy chce (1993),

Otwórzcie dobroć na co dzień (1994).

Z kolei jego artykuły były drukowane m.in. w „Gościu Niedzielnym”, „Naszej Drodze”, „Angorze” czy „Ziemi Lublinieckiej”.

Poeta wydał również własne tomiki m.in.Prawdziwa sława ,

W krainie chleba,

Perły i wiersze oraz najnowszy

Wiersze przebrane. Wybór wierszy z lat 1991-2011.

To tylko nieliczne przykłady jego dorobku poetyckiego. Edward Przebieracz jest również laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, uczestniczył z sukcesami w licznych konkursach poetyckich zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego wiersz zatytułowany Połów został doceniony na jednym z konkursów spośród 249 innych utworów.

Pan Edward Przebieracz z wielkim zapałem i entuzjazmem opowiadał gimnazjalistom o swojej pasji, ponadto krótko omówił swój dorobek oraz przeczytał kilka wierszy m.in. utwór Czasami. Poeta udzielił gimnazjalistom wielu cennych rad, wyjaśnił, czego należy unikać pisząc wiersze, na co należy zwrócić uwagę, aby utwory nie stały się grafomanią, a  okazały się prawdziwą poezją. Omówione zostały reguły i zasady współczesnej poetyki, zaprezentowane były też najczęstsze błędy młodych poetów. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, kiedy powstał pierwszy wiersz poety oraz mieli okazję zadać własne pytania dotyczące jego twórczości. Na koniec gimnazjalistki podziękowały panu Edwardowi w imieniu wszystkich uczniów za spotkanie oraz wręczyły pamiątkowy dyplom.

Była to z pewnością niezapomniana lekcja tworzenia poezji, za którą Panu Edwardowi Przebieraczowi bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie do naszego gimnazjum.

 

POŁÓW
gdybym nie był głodny
to może
nie dałbym się
złowić
na zawieszone na haczyku
Twoje serce

CZASAMI

czasami

wystarcza czyjaś

jedna łza

lub uśmiech

by odkryć w sobie

wielką krainę miłości

czasami

nie wystarcza

życia

 


1 października 2014 r.

1-3-largeW dniu 1 października 2014 grupa uczniów z gimnazjum wraz z nauczycielką języka niemieckiego Agatą Ślusarską pojechała na wycieczkę do Krakowa, której główną atrakcją był koncert niemieckiej grupy EINSHOCH6 zorganizowany w Klubie Studenckim Rotunda przez Deutsche Welle i Instytut Goethego. W tym eksluzywnym koncercie uczestniczyło około 700 uczniów z południowej Polski wraz z nauczycielami.

Niemieccy muzycy przez dwie godziny grali i śpiewali rock, hip hop, tańczyli i skakali, przy aplauzie młodzieżowej publiczności. Muzykę i słowa tych piosenek można posłuchać pod adresem www.einshoch6.de, lub  www.dw.de/bandtagebuch.

Tych sześciu klasycznie wykształconych muzyków wraz z całym zespołem w bardzo energetyczny sposób zachęcało do nauki języka niemieckiego. Z anielską cierpliwością pozowali po koncercie do fotografii. Nam też udało się zrobić kilka zdjęć, które prezentujemy poniżej.

Po koncercie przyszła chwila na zabawę, którą zapewnia wystawa prezentowana w Instytucie Goethego pod nazwą Spieltrieb, czyli Instynkt gry. Każda z gier tam prezentowanych jest autorskim projektem artystów niemieckich, przygotowanych specjalnie na tę wystawę. Do zabawy potrzebna jest znajomość niemieckiego, instrukcje są po niemiecku, a także spryt i pomysłowość.

Na koniec wycieczki zostało jeszcze zwiedzanie średniowiecznych i barokowych zabytków Krakowa, tym razem po polsku.

Pogoda nam dopisała, humory też, szesnaście godzin wspólnej wyprawy pozostanie na długo w naszej pamięci.

Agata Ślusarska